Rubrika: Environmentální výchova

Sedmáci v Ornisu

2015-ornis-13Již tradičně jezdí naši sedmáci koncem května na přírodovědnou exkurzi do Přerova. Tam navštíví ornitologickou stanici, kde je čeká velmi zajímavý program: prohlídka největší expozice vycpaných ptáků v ČR, prohlídka záchranné stanice pro zraněná zvířata, prohlídka venkovní voliéra s poraněnými ptáky, kteří se už do volné přírody nemohou vrátit a dále si mohli prohlédnout letošní výstavu s názvem Táhni, ale vrať se… zaměřenou na migraci ptáků. Po skončení této části se přesunou do stanice Bios, ve kterém si  prohlédnou živé drobné hlodavce a plazy, chované dětmi ze zájmových kroužků.

Fotogalerie.

Mgr. Lenka Perutková

Domácí mazlíček roku 2015

2015-mazlicci-06I letos sklidila velký úspěch Výstavka domácích mazlíčků, která se konala jako každý rok při příležitosti celoškolního projektového dnu „Den Země“. Zvířátka, která přinesli chovatelé z řad našich žáků, zhlédli nejen žáci naší školy, ale přišly se podívat také děti s rodiči z DDM Matýsek a svou návštěvou nás potěšila i napajedelská mateřská školka.

Jako každý rok jsme netrpělivě čekali na vyhlášení výsledků ankety „Domácí mazlíček roku 2015“, ve které diváci volili zvířátko, které si získalo jejich sympatie. A jak to dopadlo? (Pokračování textu…)

Den Země na naší škole

2015-den-zeme-12Ve středu 22. dubna se naše škola opět zapojila do společných oslav Dne Země, které v tyto dny probíhaly po celém světě. Žáci 1. stupně navštívili prostory firmy Kovosteel ve Starém Městě , která zajímavým způsobem recykluje kovový odpad. 5.třída se pustila do úklidu Boříčka a žáci 1. třídy předali občanům Napajedel tradiční symbolické dárky v podobě sazeniček bylin. 6. ročníky se zaměřily na kriticky ohrožené druhy zvířat a poté vyčistily část břehu řeky Moravy od vskutku rozmanitého odpadu. (Pokračování textu…)

Vyhodnocení kalendářního roku 2013 v Recyklohraní

asekol_recyklohrani_logo2012_k01Za rok 2013 jsme odevzdali k recyklaci

25 ks televizí, 10 ks PC monitorů – tj 637 kg

a 633 kg ostatních drobných elektrozařízení.

tj. celkem 1270 kg

Díky Recyklohraní ušetřila naše škola životnímu prostředí řadu surovin.

Program Recyklohraní nejenže vzdělává a motivuje naše žáky v oblasti ekologie, ale přináší také možnost přímo přispět ochraně životního prostředí. Žáci i škola samotná v rámci projektu odevzdávají k recyklaci vysloužilé spotřebiče.  Nyní můžeme přesně vyčíslit, kolik elektrické energie, ropy, uhlí, primárních surovin či vody jsme díky recyklaci ušetřili životnímu prostředí. Víme také, o kolik jsme snížili produkci skleníkových plynů nebo nebezpečného odpadu. Informace vycházejí ze studií neziskové společnosti ASEKOL, která pro nás zajišťuje sběr a recyklaci vytříděných elektrozařízení. Naše škola získala certifikát vypovídající nejen o přínosech třídění televizí a počítačových monitorů, ale také o významu sběru drobných spotřebičů. (Pokračování textu…)

Domácí mazlíček roku 2014

2014-domaci-mazlicci-01V pátek 25. dubna se při příležitosti celoškolního projektového dne konala již tradiční „Výstava domácích mazlíčků“, do které přineslo 25 chovatelů z řad našich žáků své domácí miláčky. Výstavku zhlédly třídy 1. a 2. stupně naší školy a všichni návštěvníci se podíleli na volbě „Domácího mazlíčka roku 2014“. Na prvních třech místech se umístila, a tudíž získala největší počet hlasů, zvířátka, která na naši výstavku zavítala letos poprvé.

V silné konkurenci domácích mazlíčků 1. místo vyhrála a titul „Domácí mazlíček roku 2014“ získala (Pokračování textu…)

Den Země na naší škole

2014-den-zeme-0125. dubna jsme v rámci projektového dne oslavili Den Země – svátek, který si na naší škole i jinde v republice či ve světě každoročně připomínáme.

Den Země jako první zorganizovali američtí studenti 22. 4. 1970. Chtěli prosadit přijetí nových ekologických zákonů. Akce se tehdy zúčastnilo 20 miliónů občanů Spojených států amerických. (Pokračování textu…)

Bioolympiáda

2014-pk-24-17Potká foton (světelný paprsek) fotona. „Kam letíš?“ „Přímo k zemi. Jsem nabitý energií a čekám, že mě něco pohltí, přál bych si, aby to byl chlorofyl. To by se pak děly věci…“

Tématem letošního ročníku biologické olympiády bylo „Světlo a barvy v přírodě“. Jak ale tyto pojmy spolu souvisí?  Jak světlo ovlivňuje živou přírodu?  Jaký má pro ni význam?  Jaký smysl má různobarevnost organismů?  S čím souvisí barevná krása různých nerostů? Na tyto a mnoho dalších otázek hledali odpověď soutěžící v okresním kole biologické olympiády, které se konalo ve středu 26. března na Gymnáziu T. G. M. ve Zlíně. Naši školu reprezentovali vítězové školního kola – Jana Holečková a David Reiterer, žáci z 8. B. (Pokračování textu…)

Sběr hliníku

sber-hliniku-v-2-trideNaše škola se zapojila do akce „Hliník pro Charitu.“ Žáci sbírali hliník v různých podobách – např. alobal, plechovky od nápojů, víčka od jogurtů, zavařenin, alkoholických nápojů, obaly od paštik, sprejové nádobky, staré žaluzie, hliníkové nádobí, příbory apod. Celkem jsme nasbírali 9 pytlů hliníku – tj. cca 25 kg. Sběrem hliníku jsme šetřili životní prostředí a pomáhali potřebným.

Ze všech škol zapojených do projektu se sešlo Charitě kolem 50 plných pytlů hliníku – tj. cca 200 kg hliníku. Uživatelé azylového domu Samaritán pro lidi bez domova je pečlivě roztřídili. Výsledkem celé akce je částka 3 852 Kč, což je první příspěvek na nový vůz pro Charitní pečovatelskou službu a Terénní službu rodinám s dětmi.

Všem, kteří jste doma hliníkové obaly pečlivě třídili, Charita děkuje.

 Mgr. Eva Ochotská