Rubrika: Environmentální výchova

Domácí mazlíček roku 2015

2015-mazlicci-06I letos sklidila velký úspěch Výstavka domácích mazlíčků, která se konala jako každý rok při příležitosti celoškolního projektového dnu „Den Země“. Zvířátka, která přinesli chovatelé z řad našich žáků, zhlédli nejen žáci naší školy, ale přišly se podívat také děti s rodiči z DDM Matýsek a svou návštěvou nás potěšila i napajedelská mateřská školka.

Jako každý rok jsme netrpělivě čekali na vyhlášení výsledků ankety „Domácí mazlíček roku 2015“, ve které diváci volili zvířátko, které si získalo jejich sympatie. A jak to dopadlo? (Pokračování textu…)

Den Země na naší škole

2015-den-zeme-12Ve středu 22. dubna se naše škola opět zapojila do společných oslav Dne Země, které v tyto dny probíhaly po celém světě. Žáci 1. stupně navštívili prostory firmy Kovosteel ve Starém Městě , která zajímavým způsobem recykluje kovový odpad. 5.třída se pustila do úklidu Boříčka a žáci 1. třídy předali občanům Napajedel tradiční symbolické dárky v podobě sazeniček bylin. 6. ročníky se zaměřily na kriticky ohrožené druhy zvířat a poté vyčistily část břehu řeky Moravy od vskutku rozmanitého odpadu. (Pokračování textu…)

„A pak že nerostou…“

Anežka JaníkováŽáci 6. ročníku se zapojili v souvislosti s probíraným učivem do přírodovědné fotografické soutěže na téma „Houby“. Učitelé a žáci 2. stupně pečlivě vybírali z vystavené nabídky fotografií a svými hlasy rozhodli o vítězi. Která fotografie zaujala největší počet diváků?

Neuvěřitelných 68 hlasů ze 177 hlasujících a tím zasloužené 1. místo získala fotografie č. 2 Anežky Janíkové. Na 2. místě se umístila fotografie č. 1 Petra Bureše a na 3. místě fotografie č. 6 Alžběty Janevské. Všem vystavovatelům děkujeme za účast v soutěži a přejeme mnoho dalších houbařských úlovků.

Malou ochutnávku z výstavky najdete ve fotogalerii.

Mgr. Eva Ochotská

Vyhodnocení kalendářního roku 2013 v Recyklohraní

asekol_recyklohrani_logo2012_k01Za rok 2013 jsme odevzdali k recyklaci

25 ks televizí, 10 ks PC monitorů – tj 637 kg

a 633 kg ostatních drobných elektrozařízení.

tj. celkem 1270 kg

Díky Recyklohraní ušetřila naše škola životnímu prostředí řadu surovin.

Program Recyklohraní nejenže vzdělává a motivuje naše žáky v oblasti ekologie, ale přináší také možnost přímo přispět ochraně životního prostředí. Žáci i škola samotná v rámci projektu odevzdávají k recyklaci vysloužilé spotřebiče.  Nyní můžeme přesně vyčíslit, kolik elektrické energie, ropy, uhlí, primárních surovin či vody jsme díky recyklaci ušetřili životnímu prostředí. Víme také, o kolik jsme snížili produkci skleníkových plynů nebo nebezpečného odpadu. Informace vycházejí ze studií neziskové společnosti ASEKOL, která pro nás zajišťuje sběr a recyklaci vytříděných elektrozařízení. Naše škola získala certifikát vypovídající nejen o přínosech třídění televizí a počítačových monitorů, ale také o významu sběru drobných spotřebičů. (Pokračování textu…)

Domácí mazlíček roku 2014

2014-domaci-mazlicci-01V pátek 25. dubna se při příležitosti celoškolního projektového dne konala již tradiční „Výstava domácích mazlíčků“, do které přineslo 25 chovatelů z řad našich žáků své domácí miláčky. Výstavku zhlédly třídy 1. a 2. stupně naší školy a všichni návštěvníci se podíleli na volbě „Domácího mazlíčka roku 2014“. Na prvních třech místech se umístila, a tudíž získala největší počet hlasů, zvířátka, která na naši výstavku zavítala letos poprvé.

V silné konkurenci domácích mazlíčků 1. místo vyhrála a titul „Domácí mazlíček roku 2014“ získala (Pokračování textu…)

Den Země na naší škole

2014-den-zeme-0125. dubna jsme v rámci projektového dne oslavili Den Země – svátek, který si na naší škole i jinde v republice či ve světě každoročně připomínáme.

Den Země jako první zorganizovali američtí studenti 22. 4. 1970. Chtěli prosadit přijetí nových ekologických zákonů. Akce se tehdy zúčastnilo 20 miliónů občanů Spojených států amerických. (Pokračování textu…)

Pozor – klíště!

2014-pk27-04V dnešním kroužku jsme si malým kvízem a několika křížovkami zopakovali důležité informace o klíštěti. Kde se s ním můžeme setkat, jak se před ním chránit a co správně udělat, když už nás napadne. Všechno nám doplnila také tematicky zaměřená videa. A nakonec jsme všechno zakončili módní přehlídkou na téma „Vhodné a vtipné oblečení do lesa“.

Fotogalerie.

Bazalka, kam se podíváš…

2014-pk-17Tak jsme dnes přesadili mladé rostlinky bazalky. Jestli se nám to podařilo, jestli se sazeničky „uchytnou“ a dobře porostou, zjistíme za pár dní.  Pro některé z nás to totiž byla nová zkušenost s přesazováním. Práci jsme si pěkně rozdělili – někdo chystal rostlinky, někdo plnil kelímky hlínou, někdo rostlinky zasypával hlínou a někdo je zaléval. Teď si jenom přejeme, aby se bazalce dařilo. 🙂

Fotogalerie.

Školní kolo biologické olympiády

2014-krouzek-20-13Máme za sebou školní kolo biologické olympiády. Ta letošní měla téma Světlo a barvy v přírodě. Téma je to opravdu široké, což se projevilo i na různorodosti otázek. Olympiáda se skládala ze dvou částí: teoretické a praktické. Teoretická část byla tvořena otázkami na dané téma a praktická část byla poznávačka vybraných druhů rostlin a živočichů.

A takto jsme dopadli: (Pokračování textu…)

Velká „poznávačka“

krouzek-19-23V dnešním kroužku jsme měli soutěž na poznávání vybraných druhů rostlin, živočichů a hub. Celkem bylo připraveno 50 různých zástupců  v podobě obrázků nebo vycpanin (a také jednoho mikroskopického preparátu). Nejlepším  „poznávačem“ rostlin a živočichů se stala Jana Holečková.

Fotogalerie.

Bylinky a koření

2013-pk-11-15Dnes jsme si vyzkoušeli, jestli si něco pamatujeme z minulého a předminulého týdne o bylinkách a koření. A zkouška (nebo spíše zábavný kvíz u nástěnky a „poznávačka“ připravených bylinek a koření) dopadla dobře. Každý úspěch jsme vždy pečlivě zaznamenali na tabuli. Ale nebyli bychom to my, abychom si něco nového nepřidali. A tak k našim znalostem přibylo další koření – oregáno (z bylinky dobromysl), majoránka, zázvor, fenykl, muškátový oříšek a krásně voňavý anýz. Všechny znalosti jsme na závěr shrnuli v zábavném AZ-kvízu.

Fotogalerie.

Koření známá a neznámá

2013-pk-10-01Poznáte koření podle vůně a vzhledu? Víte, ze které rostliny je získáváme a o kterou část rostliny se jedná? Víte, že i koření mají léčivé účinky? Znáte koření z posvátného keře ze starověkého Řecka? Víte, proč je nutné přidávat kmín do vody při vaření brambor? Víte, jak a z čeho se získává skořice? Jak se využívá hřebíček v zubním lékařství? Víte, jak vstoupil do dějin koření Kryštof Kolumbus? Znáte pimentovník pravý? Z jakého keře se získává bobkový list?  Na tyto otázky jsme našli odpověď v přírodovědném kroužku a dozvěděli jsme se ještě mnohem víc. Krátký kvíz z koření si i vy můžete udělat na nástěnce přírodovědného kroužku v 1. patře u učebny přírodopisu.

Fotogalerie.

Co ve škole sbíráme

asekol_recyklohrani_logo2012_k01

  • Co na škole sbíráme?

1/ baterie (knoflíkové, tužkové, monočlánky, ploché i hranaté)

2/ vysloužilá elektrozařízení (např. počítače, klávesnice, myši, rádia, DVD přehrávače, discmany, fotoaparáty, kalkulačky, mobily, rychlovarné konvice, fény, holicí strojky, elektrické hračky aj.)

(NESBÍRÁME: televizory, velké elektrospotřebiče, rezavé nebo tekoucí baterie, autobaterie, žárovky a zářivky) (Pokračování textu…)

Rybáři ze 7. A a B

2013-rybari7b-15Na hodinu přírodopisu v 7. B se kluci rybáři a v 7. A holka rybářka pořádně připravili. Donesli totiž některé pomůcky k rybaření, které sami používají, a ukázali je svým spolužákům. Všechno provázeli zajímavým popisem a vyprávěním, které vycházelo z jejich vlastní zkušenosti několikaletého rybaření. Ukázali jak funguje „pípák“ i naviják, jaké háčky a návnady se používají. A bylo vidět, že so opravdu vyznají.

A to není všechno. Celé jejich vystoupení doplnil referát o třech známých druzích ryb a hlavně také živé „plovoucí exponáty“. Malý kapřík a zlatý karas. (Pokračování textu…)

Sběr hliníku

sber-hliniku-v-2-trideNaše škola se zapojila do akce „Hliník pro Charitu.“ Žáci sbírali hliník v různých podobách – např. alobal, plechovky od nápojů, víčka od jogurtů, zavařenin, alkoholických nápojů, obaly od paštik, sprejové nádobky, staré žaluzie, hliníkové nádobí, příbory apod. Celkem jsme nasbírali 9 pytlů hliníku – tj. cca 25 kg. Sběrem hliníku jsme šetřili životní prostředí a pomáhali potřebným.

Ze všech škol zapojených do projektu se sešlo Charitě kolem 50 plných pytlů hliníku – tj. cca 200 kg hliníku. Uživatelé azylového domu Samaritán pro lidi bez domova je pečlivě roztřídili. Výsledkem celé akce je částka 3 852 Kč, což je první příspěvek na nový vůz pro Charitní pečovatelskou službu a Terénní službu rodinám s dětmi.

Všem, kteří jste doma hliníkové obaly pečlivě třídili, Charita děkuje.

 Mgr. Eva Ochotská