Projekt ČS Abeceda peněz

V letošním školním roce jsem se společně se žáky 4. ročníku zapojila do projektu ČS Abeceda peněz. Účelem projektu bylo seznámit žáky s finanční gramotností a ukázat jim, jak pracuje taková menší firma. Děti si vymyslely název firmy, zvolily si svého ředitele a ekonoma a společně si ujasnily, co budou ve své firmě vyrábět a za jakou cenu budou výrobky prodávat. Projekt byl původně plánovaný na tři měsíce, ale díky COVID-19 se nám protáhl na celý rok.

Výrobky jsme díky této situaci museli prodávat prostřednictvím internetu, což bylo mnohem náročnější, než je prodávat fyzicky. Musela jsem jim také vytvořit internetové stránky, nafotit produkty, aktualizovat zboží, vyřizovat objednávky aj. Do začátku podnikání dětem ČS půjčila 3 000,-. Zisk musel být samozřejmě vyšší než výdaje, aby mohly děti půjčku vrátit a také si něco vydělat – louskaly ořechy, sušily jablka a šípky, mlely rohlíky na strouhanku, vyráběly záložky a zápichy, vonné pytlíčky s levandulí, anděly ze starých knížek, malovaly na kamínky, …

Za svůj zisk si mohly děti něco koupit nebo jet na výlet. Ale protože mám ve třídě moc šikovné a hodné žáky, kteří nemyslí jen na sebe, rozhodli se vydělané peníze věnovat na Útulek Zlín Vršava, aby se i opuštění pejsci a kočičky měli dobře. Dnes jim posíláme krásných 10 000,-. Za pomoc a podporu moc děkuji i rodičům žáků.

 

Mgr. Soňa Vanderková

Mohlo by se Vám líbit...