2. místo ve výtvarné soutěži
Letošní téma zlínské výtvarné soutěže Okno do světa, do které se již tradičně každý rok naše škola zapojuje, bylo Objevy a vynálezy od nejstarších dob po současnost. Téma výborně propojilo vědu a umění a žáci 6. a 7. ročníku ukázali svůj talent a fantazii. Pracovali s významnými osobnostmi, které zásadně ovlivnily svět svými objevy a inovacemi. Jejich volbou se stal např. Albert Einstein – geniální fyzik, jehož teorie relativity změnila pohled na vesmír, Otto Wichterle – vizionářský chemik, který dal světu měkké kontaktní čočky, Jan Janský – průkopník hematologie, objevitel systému krevních skupin, Thomas Alva Edison – neúnavný vynálezce, jehož žárovka osvítila celý svět, Wernher von Braun – průkopník kosmonautiky, který pomohl lidstvu dosáhnout hvězd, Ferdinand Porsche – inovativní konstruktér, jehož automobily definovaly eleganci a výkon, Josef Čapek – autor slova robot, které později jeho bratr Karel Čapek proslavil ve své divadelní hře R.U.R. a navždy ovlivnil světovou terminologii vědy a techniky. Žáci se nejen ponořili do příběhů těchto objevitelů, ale také skrze umění vyjádřili jejich přínos lidstvu.
Na krásném 2. místě se v soutěži umístila naše talentovaná žákyně Ema Herfurtová ze 7. A, a že zaslouženě, posuďte na fotografii. Jako téma své práce zvolila výraznou osobnost Hedy Lamarr – což byla nejen slavná rakousko-americká herečka, ale také geniální vynálezkyně, která objevila technologii rozprostřeného spektra a její objev se stal základem pro moderní bezdrátovou komunikaci, včetně Wi-Fi a Bluetooth.
Výtvarné práce opět dokazují, že kreativita a znalosti jdou ruku v ruce. Děkuji všem nadšeným výtvarníkům a zvláště Emě Herfurtové – jejíž práce skvěle vystihuje spojení geniality a inovace, které Hedy Lamarr přinesla světu!
Mgr. Eva Nejedlá